Yabancılar Gazetesi

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
Son Yorumlar
SÜPERLİG PUAN DURUMU
Bu haber 755 kez okundu. | Ozel-haber Haberleri
Haberin Tarihi :   26 Ekim 2016 - 13:45

KANUNU SULTAN SÜLEYMANIN MİRASİNA SAHİP CIKALIM

Büyüt
Küçült
KANUNU  SULTAN SÜLEYMANIN  MİRASİNA SAHİP
KANUNU SULTAN SÜLEYMANIN MİRASİNA SAHİP CIKALIM

KANUNU  SULTAN SÜLEYMANIN  MİRASİNA SAHİP CIKALIM

Bender kalesi şu anda bazı bölümleri yıkılmış durumda , Transdinyester Cumhuriyeti,bender kalesini ne kadarda yenilme dekor yapmaya  maddi imkansizlar nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştır.

Bu konu üzerine Transdinyester Cumhuriyeti, MOLDOVADA BULUNAN,kişinov  TÜRKİYE CUMHURİYETİ KONSOLOSLUKLARI İLE iletişim kurulsa bile bir sonuç elde edilmemekte ve mirasa sahip cıkmamaktalar .

Kanunu Sultan Süleyman mirasına Transdinyester Cumhuriyeti sahip çıkmaktadır.

Bu konuyu açıklık getirmek isteyen yabancı haklarını koruma derneği yönetimi kanunu sultan süleymanın  Bender kalesine giderek kaledeki sorunları bizzat yerinde görmek istedi,ve fahim sonuçlarda bender kalesinin  onarım çalışmaları ,yavaş ilerlemekteydi,kale yetkilisi ile görüşüldüğünde ,kaleye gelen ziyaretcılerden alınan giriş ücretleriyle kalenın dekorosyon masraflarına harcadıkları,ve moldovadakı Türk konsolosluğuna yazı yazarak kanunu sultan süleymana ait bir büst istediklerini ve Osmanlı turasını ve bayrağının kaleye asılmasını resmi olarak istediklerini ,ne yazıkkı hiçbir sonuç ve cevap alamadıklarını söylemesi gerçek ten bizleri derinden üzdü, bir cok şehidimiz olan ata yadıgarımız olan bender kalesine sahip çıkmak ve o ülkeye gelen turistlere, osmanlıyı tanıtmak bizler için büyük borçtur.

Transdinyester Cumhuriyeti nde şu anda Yabancı haklarını koruma derneğinde yönetim kadrosunda olan özgür acarlar bender kalesinde Osmanlının tanıtımı ve Müslümanlık,anlayışın ne kadar hoş olduğunu ve  Kanunu sultan süleymanı gelen turistlere anlatmakta bu arada, turistlere Osmanlı kahvesini ikram etmektedir.

Bu konuda izin veren Transdinyester Cumhuriyeti,makamlarınada ayrıyeten teşekurlerimizi sunarız,

Yabancı haklarını koruma derneği kendi maddi ve manevi imkanlarıyla ,bender kalesinde bulunan özgür acarlara destek olmakta ,gereli yardımları yapmaktadır.

 Cumhurbaşkanımız recep tayip Erdoğan dünyanın neresinde olursa olsun Osmanlı miraslarimiza sahip çıkılacaktır,emrini hiçe sayan  Türkiye Cumhuriyeti Moldova kişinov konsolosluğu neden özgür acarlar kadar Bender kalesine sahip çıkamamakta bu soru işaretidir.

Bu miras hepimizin bu mirasi yaşatmak ve sahip cikmak hepimizin borcudur,birgün Moldova ülkesine gittiğinizde , Transdinyester Cumhuriyeti ne gitmeyi unutmayın kişinova 39 km güzel bir cumhuriyettir, kapı girişinde Transdinyester Cumhuriyeti tanıdığınız kimse bile olmasa 24 saat kalma izni var sorunsuz bir cumhuriyettir, Bender kalesine gidin özgür acarların bir Türk kahvesini için pişman olmayacaksınız, hiç olmasa Osmanlımızın mirasında bir dua etmiş olursunuz,

 

BENDER KALESİ TARİHCESİ

13. yüzyılda Tatarlar buraya hakim olmuşlar, fakat Alexandru cel Bun ve Ştefan cel Mare Tatarlar’ı ırmağın karşı kıyısına sürdükten sonra burada sınırı korumak üzere küçük bir kale yaptırmışlardır. Petru Rareș' in 1538’de Kanuni Sultan Süleyman’a yenilmesi üzerine kale Osmanlı idaresine geçmiş ve çok kuvvetli bir biçimde yeniden inşa edilmiştir.[6]

Bender, Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra askeri açıdan önemli bir lojistik üs görevi görmüştür. Bender, Osmanlının Avusturya ve Rusya üzerine düzenlediği seferlerde kullanılan Osmanlı Sefer Güzergahları'ndan Rumeli Sağ Kolu üzerinde bulunması ve ordunun önemli toplanma merkezlerinden biri ve özellikle Kırım Tatarlarının Osmanlı ordusuna katılım noktası olması bakımından önem arz eder. Belki de bu sebeple Dar-ül Harb'e açılan noktalardan biri olması sebebi ile kapı manasında Bender olarak adlandırılmıştır. Osmanlı tarihinde Bender'de geçen önemli olaylardan biri de İsveç kralı XII. Karl ya da Demirbaş Şarl'ın Poltava Savaşı'nda (1709) Rus çarı I. Petro'ya yenildikten sonra ordusundan artakalan 1500 kadar Karoliner ve Kazak'tan oluşan kuvvetle güneye çekilerek Osmanlı sınırını geçip iltica ederek Bender'de sürgünde yaşamış olmasıdır. Demirbaş Şarl, Bender'de dört sene (1709-1713)oturmuş, bu süre içerisinde, Osmanlı Devletini Ruslara karşı sürekli kışkırtmıştır. Diğer bir deyişle Sultan III. Ahmed devrinde Baltacı Mehmed Paşa'nın Rus Çarı I.Petro'yu yenmesiyle sonuçlanan Prut savaşı, onun teşvikiyle çıkmıştı. Prut Savaşı (1711), Bender'in lojistik üs olarak kullanıldığı son büyük Osmanlı seferi olmuştur. Prut Savaşı sonunda Ruslarla barış antlaşması yapıldığı halde Osmanlı devletini savaşması için kışkırtmaya devam eden Demirbaş Şarl, Bender'den çıkarılmak istenmiş, direnen Şarl ve ordusu 1 şubat 1713'te sonunda ele geçirilerek Dimetoka'da hapsedilmiştir. Demirbaş Şarl'ın yeniçerilerce ele geçirilme olayı İsveççe "Kalabaliken i Bender" olarak bilinir (kalabalık sözcüğünden, karmaşa anlamında kullanılarak İsveççeye geçmiştir).

Ruslar 1770’ te iki ay devam eden bir kuşatmadan sonra Bender’i almışlar, ancak bu olay kanlı bir facia halinde cereyan etmiş, kaledeki Türkler düşman eline geçmemesi için kendi elleriyle aile fertlerini öldürmek zorunda kalmışlardır. Bender Kalesi 1774’ te imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile tekrar Osmanlı Devleti’ne iade edilmişse de 1788-1789’ da Ruslar tarafından tekrar ele geçirilmiştir. 1792’ de Yaş Antlaşması ile bir kere daha Osmanlı Devleti’ne iade edilen Bender Kalesi 1812’de Bükreş Antlaşması ile kesin olarak kaybedilmiştir.[6]

Bender'den yetişen iki Osmanlı Sadrazamı Benderli Ali Paşa (sadareti 1821) ve Benderli Mehmed Selim Sırrı Paşa (sadareti 1824-1828)dir.

Bender I. Dünya Savaşı’ndan sonra Romanya toprakları içinde Besarabya eyaletinin bir şehri olarak kalmış, fakat 1944’ te Romanya’nın yenilmesi üzerine Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği topraklarına katılmıştır. 1991 yılından bu yana, şehir Moldova ve Transdinyester Cumhuriyeti arasında tartışmalıdır. Dinyester nehrinin sağ kıyısında kentin önemli stratejik konumu nedeniyle, 1992 yılındaki Transdinyester Savaşı' nda önemli çatışmalar yaşandı. O tarihten bu yana bu yana Transdinyester Cumhuriyeti kontrolü altındadır.

 

 

YABANCI HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ

SEDAT BÜYÜKKILIÇ

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Yabancılar Gazetesi | http://www.yabancilargazetesi.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2020 - 2021
http://www.yabancihaklari.org.tr